Legenda

 

Project Short Decscription

LEGENDA O SOLNÉM KRÁLI

"...kyselkový hrad nad městem"

Project Details

  • Date: 
    Neděle, Únor 1, 2015
  • Categories: 

Project Decscription

 Věci neobvyklé zasluhují s velkou dávkou fantazie také neobvyklý výklad. Pokud je fantazií stvořená báje dále šířena, zaslouží si na trvalou paměť také konkrétní místo se stavbou pomníku. Tak se stalo ve Františkových Lázních léta páně 1906.

SOLNÝ KRÁL

 V hlubokém podzemí, kde vody pod velkým tlakem proudí, sídlí v nádherných jeskyních, vyzdobených barevnými slanými krystaly, mocný solný král se svými dvorany. Jejich údělem je čisté vody opatrovati a rozličnými solemi a minerály je obohacovati. Tak činí štědrý solný král po dlouhé věky i pod Františkovými Lázněmi.

 Za léta jeho panování vynášejí podzemní vody na povrch celý kopec solí. Co by kopec, celé hory solí byly za dlouhé věky na zemský povrch již vyneseny. Lidé, co zdejší krajinu od nepaměti obývají, si dobře všímají bohatství, které jim zdejší příroda nabízí. Zpočátku nesmělé využívání minerálních pramenu vedlo až k založení zdraví prospěšných lázní, jejichž sláva se po celém světě šíří. Samozřejmě vznikají otázky, kde se takové bohatství pod zemí vzalo, zda i nadále bude solný král k lidem štědrý, či zda snad bohatství minerálních vod, prýštících ze země, neustane.

 Od dávných dob se traduje, že přijde čas, kdy solný král na zemi mezi lidi zavítá a jak hospodaří s jeho dary se přesvědčí. Proto také Františkolázeňští k výročí pětiset let od první písemné zmínky o zdejších léčivých pramenech vystavěli kyselkový hrad na vyvýšenině nad městem s rozhlížecí věží a vzdušnou komnatou. Očekává se, že až solný král mezi lidi zavítá, na věž vystoupí a do kraje se rozhlédne. Zvědavý bude, zda bohatství minerálních vod z jeho království uzdravení mnohým lidem přináší a všem místním dobrou obživu poskytuje. Či snad, jestli si někdo pouze pro sebe léčivou moc minerálních vod přivlastnil a jiným přístup k nim odmítá. Či zda snad někdo rozmařile s cennými dary nakládá nebo čistotu vody svou činností kazí.

 Potom, co z rozhledny sestoupí, tak z komnaty, kde stojí trůn ze solných krystalů, svůj spravedlivý soud k lidem pronese. Jaký bude, zaleží jenom na nás. Opatrujme proto bohatství tohoto kraje tak, jako kdyby solný král měl na zemi přijít ještě dnes, i když to může být teprve zítra, ale možná až za dalších dlouhých pět set let...

Related Projects

Hochzeiten & Events

Německy

SVATBY & OSLAVY

Česky

Weddings & Events

Anglicky
 

Legend

Anglicky
 

HISTORY

Anglicky
 

CAFE NOSTALGIE

Anglicky

A. CLUB RESTAURANT

Anglicky
 

ЛЕГЕНДА

Rusky
 

ИСТОРИЯ

Rusky
 

КАФЕ NOSTALGIE

Rusky
 

Legende

Německy
 

CAFE NOSTALGIE

Německy
 

Geschichte

Německy

A. CLUB RESTAURANT

Německy
 

генезис

Rusky
 

Entstehung

Německy
 

Genesis

Anglicky

A. CLUB RESTAURANT

Česky
 

HISTORIE

Česky
 

KAVÁRNA NOSTALGIE

Česky
 

Vznik

Česky

Zaregistrujte se k odběru novinek

NOVINKY / NEWS / MENU

REZIDENCE ZÁMEČEK

Naše pokoje